Objednávky

Plastové zatravňovací dlaždice můžete objednávat v eshopu Garden Pardubice.

Cena jedné tvárnice o rozměru 50 x 25 x 3,5 (cm) je 54 Kč včetně DPH u objednávek nad 240 ks. Na 1 m2 potřebujete 8 dlaždic. Jeden metr čtvereční naší zatravňovací dlažby tedy vyjde na 432 Kč. U objednávek menšího množství zatravňovacích dlaždic je cena za ks 59 Kč a metr čtvereční tak stojí 472 Kč.

Jak vybrat zatravňovací dlažbu/dlaždice

Rozhodli jste se, že chcete příjezdovou cestu k domu nebo parkovací stání ze zatravňovacích dlaždic, ale nevíte, pro jaký typ se rozhodnout?

Prozradíme vám, jaké jsou pro a proti různých typů zatravňovacích dlaždic.

Druhy zatravňovacích dlaždic/dlažby

Na trhu jsou k dostání 3 základní varianty zatravňovacích dlaždic - zatravňovací dlaždice z betonu, a dva druhý zatravňovacích dlaždic z plastu - tenkostěnné a silnostěnné. Všechny tři typy dokážou zpevnit povrch - liší se vzhledem a vlastnostmi.

Betonové zatravňovací dlaždice

betonové zatravňovací dlaždiceBetonové zatravňovací dlaždice patří k těm nejrozšířenějším, protože jsou na trhu nejdéle. Často jsou využívány na parkovištích před panelovými domy nebo v kombinaci s betonovou zámkovou dlažbou.

Pokud jde o zpevnění povrchu, nelze jim nic vytknout. Na rozdíl od plastových zatravňovacích dlaždic se v nich příliš nedaří trávníku. Taková příjezdová cesta pak připomíná spíš proschlou zválcovanou děravou betonovou cestu.

Problém spočívá v tom, že betonové zatravňovací dlaždice násákají vodu, a tak ubírají vodu z hlíny, ve které roste tráva. V horkých dnech se pak rozpalují, a to trávníku také dvakrát nesvědčí. I když pak takovou příjezdovou cestu nebo parkovací plochu pokropíte vodou, beton opět veškerou vodu nasaje.

Výhody a nevýhody zatravňovacích dlaždic z betonu

+ nižší cena ve srovnání s některými plastovými dlaždicemi

- vyšší náklady na dopravu

- malá odolnost vůči povětrnostním vlivům, solím a UV záření

- horší vzhled trávy díky odebírání vlhkosti travnímu drnu

- náročnější manipulace a pokládka díky hmotnosti (25 kg/1 tvárnice)

Plastové zatravňovací dlaždice - silnostěnné

silnostěnné zatravňovací dlaždice z plastuSilnostěnné plastové zatravňovací dlaždice jsou vzhledem velmi podobné betonové zatravňovací dlažbě.

Oproti betonovým nevysušují travní drn, a přitom mají srovnatelnou nosnost. Pokud tedy potřebujete zpevnit příjezdovou cestu např. pokud k vám jezdí pravidelně fekální vůz, jsou pro vás plastové zatravňovací dlaždice správnou volbou.

Silnostěnné zatravňovací dlaždice z plastu můžete také použít provizorně přímo na původní terén, ale pokud hodláte intenzivně využívat plochu zpevněnou zatravňovacími dlaždicemi např. pro parkování auta, doporučujeme řádně zhutnit podloží, aby se dlažba nepropadala. Pokud si z nich chcete vytvořit chodník pro pěší, pak je můžete položit přímo na zem.

Nevýhodou silnostěnných plastových zatravňovacích dlaždic je fakt, že je nelze používat bez pevně zabudovaných obrubníků, protože nemají zámky a tak by nedržely pohromadě.

Ve srovnání s betonem jsou něco kluzčí, což může být problém pokud máte parkovací stání v prudkém kopci.

Výhody a nevýhody silnostěnných zatravňovacích dlaždic z plastu

+ nižší hmotnost = nižší náklady na dopravu

+ vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, solím a UV záření

+ lepší vzhled trávy díky neodebírání vlhkosti travnímu drnu

+ snadnější manipulace a pokládka díky nižší hmotnosti

+ lze je provizorně použít přímo na původní terén

- vyšší cena ve srovnání s betonovými a tenkostěnnými dlaždicemi

- vyšší klouzavost ve srovnání s betonovými tvárnicemi

- nelze je použít bez obrubníků

Plastové zatravňovací dlaždice - tenkostěnné

tenkostěnné zatravňovací dlaždice z plastuTenkostěnné zatravňovací dlaždice vypadají ve srovnání s betonovými a silnostěnnými zatravňovacími dlaždicemi nejlépe, protože mají největší podíl travnatého povrchu. Zároveň se dají hezky kombinovat i s dekoračním štěrkem, který do nich můžete také nasypat. Samotná zatravňovací dlažba je pak díky trávě téměř neviditelná. Většinou mají spojovací zámky, a tak drží pohromadě aniž byste potřebovali obrubníky nebo kotvení dlažby ve svahu.

Díky nízké hmotnosti se s nimi snadno manipuluje, a tak pokládku zvládne i amatér.

Mají dostatečnou pevnost, aby na nich mohl parkovat osobní automobil, ale unesou i těžká nákladní auta. Tenkostěnné plastové zatravňovací dlaždice, které prodáváme v eshopu Garden Pardubice mají nosnost 19 t/m2, a využívají je i Lesy ČR pro zpevňování lesních cest, po kterých jezdí i traktory se dřevem.

Tenkostěnné plastové zatravňovací dlaždice mají zámky, a tak je možné je pokládat i bez nutnosti betonování obruvníků.

Na rozdíl od silnostěnných plastových zatravňovacích dlaždic nekloužou, protože převažuje tráva a plastová plocha je minimální.

Náklady na zpevnění povrchu tenkostěnnými zatravňovacími dlaždicemi jsou nižší než u betonových a silnostěnných zatravňovacích dlaždic, protože jsou levnější (v našem eshopu je můžete koupit za 54 Kč/ks) a můžete si je odvézt osobním automobilem. Nemusíte tedy objednávat kamion s vysokozdvižným vozíkem

Výhody a nevýhody tenkostěnných zatravňovacích dlaždic z plastu

+ nižší hmotnost = nižší náklady na dopravu

+ vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, solím a UV záření

+ lepší vzhled trávy díky neodebírání vlhkosti travnímu drnu

+ snadnější manipulace a pokládka díky nízké hmotnosti

+ lze je provizorně použít přímo na původní terén

+ nižší cena ve srovnání s betonovými a silnostěnnými dlaždicemi

+ nekloužou ve srovnání se silnostěnnými plastovými tvárnicemi

+ lze je použít bez obrubníků

+ vysoká nosnost - 19t/m2

+ možnost využití v kombinaci s dekorativním štěrkem

facebook_page_plugin
Potřebujete poradit?
1000 znaků zbývá

Captcha code Změnit obrázek